Vaničkování — do 6 měsíců

27.02.2023

Plavání v domácím prostředí

Plavání doma slouží k tomu, aby dítě, které je ještě příliš malé na to, aby navštěvovalo bazén, mohlo již cvičit doma ve vaně, neztratilo kontakt s vodou, prohlubovalo kontakt s rodiči a připravovalo se na plavání v bazénku. Pro děťátko je nejlepší začít s plaváním co nejdříve, pokud ještě neztratilo své rané reflexy a nezačalo se bát vody a cizích lidí. Začít může hned, jak se mu zahojí pupík po porodu.

Docházíme za vámi a miminkem do vašeho domácího prostředí, naučíme vás, jak správně manipulovat s děťátkem ve vodě i na suchu, jak rozpoznat chvíli, kdy se již pobyt ve vodě malému plaváčkovi nezamlouvá. Také vám poskytneme další konzultace.

S plaváním se začíná v poloze na zádech, neboť je to přirozená poloha takto malého dítěte. Po zvládnutí prvního vzpřímení (ve třetím měsíci dítěte) můžeme přejít do polohy na bříško. Vaše miminko si také začne osvojovat základní reflexivní jednání spojené s verbálním impulzem, bude se vhodně pohybově rozvíjet, bude obohacováno o příjemný pohyb ve vodě a současně se připraví na pokračující kurzy kojeneckého plavání v bazénku. Délka pobytu ve vodě a veškerá činnost se řídí podle nálady děťátka. Před zahájením lekce by mělo být dítě spokojené, vyspalé a s odstupem asi 20 minut od posledního jídla.